V súlade s princípom „osobitného, ale nie výlučného zamerania1“ budú podporované aktivity zacielené na Rómov (najmä obyvateľov MRK) ako cieľovú skupinu, pričom však nebudú vylučovať iné osoby, ktoré sa ocitli v podobnej sociálno-ekonomickej situácii. Špecifické ciele sledujú zámer podpory desegregácie a rozšírenia možností prístupu v oblasti vzdelávania, zamestnanosti, zdravotnej starostlivosti a bývania. Základným predpokladom riešenia problémov je uplatňovanie komplexného princípu t.j. dlhodobé intervencie vo forme Take away balíka vo všetkých oblastiach súbežne na vybranom území stanovenom na základe odsúhlasenej metodológie zjednodušeného indexu segregácie, resp. podrozvinutosti2. Plánované intervencie budú prispôsobené charakteru potrieb a špecifikám jednotlivých lokalít uvedených v Atlase rómskych komunít (2013).
Prioritná os 5 Integrácia marginalizovaných rómskych komunít má z celkovej alokácie finančných prostriedkov pridelenú časť 6,3 %, čo predstavuje sumu 139 000 000 EUR. Gestorom tejto prioritnej osi je Ministerstvo vnútra SR, ktoré je sprostredkovateľským orgánom OP Ľudské zdroje.
Investičná priorita pre PO 5 sa orientuje predovšetkým na posilnenie predprimárneho vzdelávania, zlepšenie zamestnanteľnosti ľudí z MRK ako aj podporu prístupu k zdravotnej starostlivosti, zlepšenia hygieny štandardov bývania (podrobnejší prehľad nájdete v publikácii OP Ľudské zdroje)
Harmonogram výziev je v komplexnej podobne zverejnený na internetovej stránke MV SR - Stiahnuť
Zvýšiť vzdelanostnú úroveň príslušníkov marginalizovaných komunít, predovšetkým Rómov, na všetkých stupňoch vzdelávania s dôrazom na predprimárne vzdelávanie.
Zvýšiť finančnú gramotnosť, zamestnateľnosť a zamestnanosť marginalizovaných komunít, predovšetkým Rómov.
Podporiť prístup k zdravotnej starostlivosti a verejnému zdraviu vrátane preventívnej zdravotnej starostlivosti, zdravotníckej osvety a k zlepšeniu štandardov hygieny bývania.