Preskočiť na obsah
22.4.2024
Slovenský
Európsky sociálny fond; Európsky fond regionálneho rozvoja
Operačný program Ľudské zdroje
Vzdelávanie
Iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí
Zamestnanosť
Sociálne začlenenie
Integrácia marginalizovaných rómskych komunít
Technická vybavenosť v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít
Zamestnanosť

Práca má tešiť a nie ničiť zdravie. Vedia ako s ľudmi pracovať.

„Práca má tešiť a nie ničiť  zdravie.“ S takýmto heslom sa stretnete v Slovenskej chránenej dielni.

V rámci predstavenia projektov s dobrou praxou sme natrafili na nemalú chránenú dielňu ukrytú v Piešťanoch. Slovenská chránená dieľňa zamestnáva momentálne 25 zamestnancov a stále sa im máli. Ako povedal pán Kopún, zakladateľ  SCHD.sk: "Je škoda, že sa nedá zamestnávať ešte viac. Je toľko šikovných a skvelých ľudí, ktorí by chceli u nás pracovať.".

Od samého začiatku si vybudovali svoj vlastný spôsob práce a našli cestu ako zamestnávať ľudí so zdravotným postihnutím. Dnes je to chránená dieľna asi s najširším portfóliom služieb a výroby. Majú 5 výrobných dielní. V grafickej dielni sa venujú reklame, potlači a reklamným predmetom, v krajčírskej dielni šijú od špeciálnych balíčkov, hračiek až po pracovné a ochranné odevy. V kreatívno-dekoračnej dielni môžete nájsť rôzne sviečky, vianočné ozdoby, dekorácie. Veľmi obľúbeným a vyhľadávaným pracoviskom je ich cukrárenská dielňa, v ktorej Vás omámi sladká vôňa medovníčkov a oblátok, a zároveň Vám osladí deň cukrárenskými výrobkami so špeciálnym zdobením na mieru - či už s logom firmy alebo milým prianím.

Jedna z hlavných dielní, o ktorej sa dá povedať, že je ich ťahúňom, je montážno-baliaca dielňa zameraná na jednoduchšie ručné práce ako je rozoberanie, skladanie, triedenie a kontrola kvality rôznych súčiastok a komponentov. K tejto dielni sa pýšia aj ISO certifikátom.

To ale nie je všetko. Okrem týchto rôznych služieb a produktov čo sme tu našli bolo pre nás to najcennejšie vidieť usmiatych šťastných ľudí v práci. Možno si poviete "Jasné, však ich natáčali“, ale nebolo to len tým. Pri rozhovore so zamestnancami sa nám zdôverili, že to najdôležitejšie, čo im práca v SCHD priniesla, nie je len finančné privyrobenie si ale niečo omnoho viac. Ľudia sú tu v kolektíve, cítia sa potrební a nesedia len tak doma a netrápia sa nad svojimi starosťami.

 

 

Aj tento príklad dobrej praxe ukazuje, že podpora z operačného programu Ľudské zdroje má zmysel a financie poskytované na fungovanie a zamestnávanie v takýchto projektoch prináša krásne výsledky.

 zamestnanci SCHD

 

Viac už sa dozviete priamo z našej reportáže.  

 

video nájdete aj na youtube:

 https://youtu.be/4EAUo3_XQKc

 

Stránka Slovenskej chránenej dielne https://slovenskachranenadielna.sk/

 

Ďalšie príklady úspešných projektov nájdete TU: https://ludskezdroje.gov.sk/dobra-prax

Ak aj vy viete o projekte vo vašom okolí dajte nám vedieť na našu mailovú adresu: esf@employment.gov.sk

Kalendár udalostí
    HORE