Preskočiť na obsah
22.6.2024
Slovenský
Európsky sociálny fond; Európsky fond regionálneho rozvoja
Operačný program Ľudské zdroje
Vzdelávanie
Iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí
Zamestnanosť
Sociálne začlenenie
Integrácia marginalizovaných rómskych komunít
Technická vybavenosť v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít
Zamestnanosť

Seniori majú plné diáre aktivít a množstvo záľub. Ako to robia?

Žijeme veľmi uponáhľane. Ľudia častokrát odkladajú svoje sny, túžby a potreby na neskôr. Iste poznáte vety typu: A potom na dôchodku budem..., potom keď už nebudem chodiť do práce...., či veď raz keď....

A čo ak to raz nikdy nepríde, alebo proste na svoje sny a túžby zabudnete. Jednoducho lebo ste pokladali niečo iné za podstatnejšie. 

Jedného dňa sa ale preberiete z toho kolotoča plného práce, domácnosti, detí a iných povinností. Zistíte že roky ubehli ako voda a všetky vaše plány išli bokom. Dostanete sa na dôchodok. No, ale čo teraz? Prácu už človek nemá a povedzme si úprimne ani odrastené deti nechodia tak často a ani robota okolo domácnosti nie je až taká podstatná. Kamarátov tiež ubudlo. 

Veľa ľudí sa utiahne do seba a cítia sa nepotrební. Okrem vyvolávania deťom a snahu dostať ich na návštevu alebo od nich vymámiť vnúčence na prázdniny tých aktivít veľa nemá. Sny a nové výzvy sú zabudnuté. Rok čo rok stále väčšia samota a nuda. 

Konečne máme ten ČAS na seba, ktorý sme dlhé roky odkladali. Kde ale začať? My sme pre vás našli cestu a príklad.

Občianske združenie Aktívny senior je úžasné združenie plné nadšených ľudí v zrelšom veku. Od 50 vyššie. Ľudia plný energie a elánu. Veľká škoda, že mladých do svojho kolektívu neberú. Mladí si musia počkať, ako vraví pani Mgr. Jarmila Staneková výkonná riaditeľka občianskeho združenia. U nich aktívny senior nesedí doma. Má toľko aktivít, že pomaly nestíha všetky, čo by chcel. A takto by to malo byť u všetkých. 

Pre nás to bola neskutočná česť stretnúť týchto ľudí a počuť ich príbehy. Podaktorí seniori mali viac zaplnené diáre ako manažéri vo firmách. Tam výlet, potom prednáška, záujmový krúžok, cvičenie, kino, divadlo, kávička atď. Plány na dva týždne zapísané dopredu. To je to plnenie snov, hľadanie záľub a nových výziev v živote v priamom prenose. 

Sme veľmi radi, že vám vieme predstaviť jeden z takýchto krásnych projektov, ktoré fungujú aj za pomoci Operačného programu Ľudské zdroje.

 

Reportáž z našej návštevy na projekte ich skúsenosti s eurofondami nájdete na tomto linku.

 

Veľmi dúfame, že takýchto projektov bude čím ďalej tým viac a záujem o ich vytváranie a navštevovanie bude stúpať.

Viac o aktivitách OZ Aktívny senior s adozviete na ich webstránke:

http://www.aksen.sk/

 

Ďalšie príklady úspešných projektov nájdete TU: https://ludskezdroje.gov.sk/dobra-prax 

Ak aj vy viete o projekte vo vašom okolí dajte nám vedieť na našu mailovú adresu: esf@employment.gov.sk

Kalendár udalostí
    HORE